Ready to haul light-duty equipment wherever a job needs doing, the durable and reliable 60PI Tandem Axle Pipe Top Utility Trailer is designed to make equipment transportation easy. It’s built to tackle the toughest jobs with a 6,000 lbs G.V.W.R. and reinforced structure for enhanced strength. In other words, it has the brawn to safely and securely get small tractors and side-by-sides to where they need to go. Plus, optional slide-in ramps make loading and unloading even easier, helping you focus on the task at hand.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 3,500# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes |
Electric Brake on Front Axle
Available Options |
| Suspension | Multi-Leaf Spring w/ Equalizer |
| Coupler |
2" A-Frame
Available Options |
| Safety Chains | 1/4" Grd. 30 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack |
2,000# Top Wind, Set-Back Jack with Removable Sand Foot
Available Options |
| Frame | 3" x 2" x 3/16" Angle |
| Cross-Members | 3” x 2” x 3/16” Angle |
| Floor |
Treated Pine Floor
Available Options |
| Fenders | 9" x 72" Rolled Formed w/ Back |
| Ramps | 4' Tall Rear Ramp Gate w/ Coil Spring Assist |
| Stake Pockets | Outside Frame Stake Pockets |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | L.E.D. D.O.T. Stop, Tail, Turn & Clearance |
| Wiring | Grommet-Mounted Lifetime L.E.D. Lighting |
| Tires | ST205/75 R-15 Load Range C |
| Bolt Pattern | 5 Bolt |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Sides |
17" Tall Open sides with 2” Angle uprights and 2" x 2" Square Tubing Top Rail
Available Options |
Designed to lower the tailgate of your tow vehicle without the top of the jack damaging it.
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Expand your hauling capabilities with an optional 4’ tall rear ramp gate—ideal for transporting a variety of vehicles, including golf carts, ATVs, side-by-sides, and more.
Constructed from 2"x 2" square tubing, its pipe top rail is built-strong for increased strength that’s perfect for everyday hauling.