This is a trailer that will turn heads, and that’s even before they see the versatility and value it brings to the table. The 16ET Super Duty Tandem Axle Equipment Trailer can haul everything from medium-duty equipment all the way up to a small tractor, and does it all with unmatched durability and a host of features and models to make it your own. It’s a 83”-wide workhorse, and it’s ready to tackle your tough equipment hauling tasks.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 8,000# Premium, Cambered Axles with Oil Bath and Valcrum Caps |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Coupler |
2-5/16" Ball, Adjustable Demco EZ Latch Coupler|2-5/16" Round Gooseneck Coupler on Gooseneck models
Available Options |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Frame | 8" Channel |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Front Stop Rail | 3/16" Fabricated Front Stop Rail (Bumper Pull Only) |
| Floor |
Treated Pine Floor
Available Options |
| Fenders | 9" x 72" 14 Ga. Diamond Plate Double Broke w/ Back |
| Ramps |
4’ Tall, 16" Knee Ramps (Spring Assisted)
Available Options |
| Dovetail |
See model information for details
Available Options |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires |
ST215/75 R-17.5 Load Range E Radial Tires
Available Options |
| Bolt Pattern | 8-Lug |
| Spare Mount | Front Spare Tire Mount |
| Paint Color |
Black
Available Options |
| Rubrail | Rub Rail Along Both Sides |
| Tie-Downs |
(6) 5/8" D-Rings
Available Options |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip Breakaway Cable |
| Storage | Tongue Tool Tray (Bumper Pull Only)|Lockable Toolbox Between Risers on Gooseneck Model |
Built to stand up to whatever punishment is thrown at it, these fenders keep your trailer protected and are also removable to allow for easy replacement if damaged.
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
The Demco EZ Latch Coupler is built to last and provides a fast and easy connection, and its automatic latching system securely locks when lowered—saving you both time and effort.