Upgrade your productivity and versatility with the 16TL Super Duty Tilt Bed Equipment Trailer. Coming in multiple models—from 20-feet to 22-feet—this trailer features a stationary front deck and a rear tilt deck, giving you all kinds of options for loading all your low-profile equipment. And with a 12-degree tilt angle and a diamond plate knife edge, loading is a cinch. With sturdy construction and multiple ways to secure your cargo, this thing will haul for the long haul.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 8,000# Premium, with Oil Bath and Valcrum Caps |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Suspension | Torsion Axles |
| Coupler |
Adjustable 2-5/16” Demco EZ Latch
Available Options |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack | 12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind) |
| Frame | 8" Channel |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Front Stop Rail | 3/16" Fabricated Front Stop Rail |
| Floor |
Treated Pine Floor
Available Options |
| Fenders | 9” x 72” 14 Ga. Diamond Plate Double Square Broke w/Back (Removable) |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST215/75 R-17.5 Load Range H Radial Tires |
| Bolt Pattern | 8-Bolt |
| Spare Mount | Front Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tilt Deck Dimensions | 75" Wide (83" Between Fenders) with 1/4" Diamond plate Knife Edge |
| Tilt Deck Operation | Hydraulic Dampening with Valve Control and Single Side, EZ Pedal Locking Mechanism |
| Stationary Deck Area | 4' x 83" (20' Models)|6' x 83" (22' Models) |
| Rubrail | Rub Rail Along Both Sides |
| Tie-Downs |
(6) 5/8" D-Rings
Available Options |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip™ Breakaway Cable and Charger |
| Tilt Deck Angle | 14° |
A hydraulic dampening system with valve control can lock the cylinder to make loading smooth and easy while ensuring your cargo is secured for the long haul.
Tow a wide variety of equipment and small vehicles with the versatile 1/4" diamond plate rear knife edge.
This trailer brings the best of both worlds, with a stationary front deck for added stability and versatility.
Built to stand up to whatever punishment is thrown at it, these fenders keep your trailer protected and are also removable to allow for easy replacement if damaged.