Don’t underestimate the small yet mighty 50SR Single Axle Single Ram Dump Trailer, a light-duty trailer built to haul mulch, dirt, and gravel for homeowners, farmers, and small-scale commercial purposes. An entry-level dump trailer offering ease-of-use and accessibility, the 50SR features a compact size that’s designed to get in and around tight spaces to effectively transport and dump lighter loads. And with premium brand axles and forward self-adjusting electric brakes, it’s packed with the same conveniences that bigger trailers have. In other words, never judge a trailer by its size.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 1 - 5,200# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Tongue | 5" Channel |
| Coupler | 2-5/16” Stamped A-Frame |
| Safety Chains | 1/4” Grd. 70 w/Safety Latch Hook (2 each) |
| Jack | 2,000# Top Wind |
| Frame | 5" Channel |
| Cross-Members | 2" Channel, 17" Centers |
| Floor | 16 Gauge Smooth Steel |
| Fenders | 9” x 36” 16 Ga. Roll Formed |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST225/75 R-15 Load Range D Radial Tires |
| Bolt Pattern | 6-Lug |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color |
Black
Available Options |
| Tie-Downs | Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete System with Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Power | Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump |
| Ram | Self-Contained Single Cylinder Lift |
| Sides | 20" Tall Sides (16-Gauge) |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp |
Not Included
Available Options |
| Top Rail | 2" x 2" Square Tubing |
Avoid wiring from failing and corroding with a sealed and protected system
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Quickly and efficiently dump cargo with easy-to-use double rear doors
A maneuverable, compact size that’s ideal for lighter tow vehicles