With the 60ES Tandem Axle Utility Trailer, cost-effective versatility is the name of the game. That means you’re getting a dependable and reliable utility trailer that’s designed to transport small equipment and recreational vehicles, all at an affordable price point. And with a 6,000 lbs G.V.W.R. and reinforced structure for enhanced strength, it has the muscle to make sure your small tractors, side-by-sides, and favorite toys get to their destination—safely and securely.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 3,500# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes |
Electric Brake on Front Axle
Available Options |
| Suspension | Multi-Leaf Spring w/ Equalizer |
| Coupler | 2" A-Frame |
| Safety Chains | 1/4" Grd. 30 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack | 2,000# Top Wind, Removable Sand Foot |
| Frame | 3" x 2" x 3/16" Angle |
| Cross-Members | 3” x 2” x 3/16” Angle |
| Floor | Treated Pine Floor |
| Fenders | 9" x 72" Rolled Formed w/ Back |
| Ramps |
Available Options |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | L.E.D. D.O.T. Stop, Tail, Turn & Clearance |
| Wiring | Grommet-Mounted Lifetime L.E.D. Lighting |
| Tires | ST205/75 R-15 Load Range C |
| Bolt Pattern | 5 Bolt |
| Spare Mount |
Available Options |
| Spare Tire |
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color |
Black
Available Options |
| Tie-Downs | (4) Tie Down Loops Inside Bed |
| Sides | 15" Tall Open sides with 2”x2" Angle uprights and 2" x 2" Square Tubing Top Rail |
Designed to lower the tailgate of your tow vehicle without the top of the jack damaging it.
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Expand your hauling capabilities with an optional 4’ tall rear ramp gate—ideal for transporting a variety of vehicles, including golf carts, ATVs, side-by-sides, and more.
Offering superior resilience compared to typical angle top rails, this trailer features square tubing for increased strength and structure.