When it comes to hauling light-duty equipment on the farm or ranch, there’s nothing more versatile than the 70PI-X Tandem Axle Pipe Top Utility Trailer. Coming standard with an extra wide 83’’ wide deck, this trailer is built to transport small equipment and other loads for agricultural applications. It’s sturdy. It’s durable. It’s dependable. It’s everything you need in a cost-effective—yet adaptable—utility trailer that gets the job done from sunrise till sunset.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 3,500# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes |
Electric Brake on Front Axle
Available Options |
| Suspension | Multi-Leaf Spring w/ Equalizer |
| Coupler |
Adjustable 2-5/16” Demco EZ Latch
Available Options |
| Safety Chains | 1/4" Grd. 30 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack |
2,000# Top Wind, Set-Back Jack with Removable Sand Foot
Available Options |
| Frame | 4" x 3" x 1/4" Angle |
| Cross-Members | 3” x 2” x 3/16” Angle |
| Floor |
Treated Pine Floor
Available Options |
| Fenders | 9" x 72" Rolled Formed w/ Back |
| Ramps |
4' Tall 3-Way Ramp Gate w/ Coil Spring Assist
Available Options |
| Stake Pockets |
Available Options |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | L.E.D. D.O.T. Stop, Tail, Turn & Clearance |
| Wiring | Grommet-Mounted Lifetime L.E.D. Lighting |
| Tires | ST205/75 R-15 Load Range C |
| Bolt Pattern | 5 Bolt |
| Spare Mount |
Available Options |
| Spare Tire |
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Sides |
17" Tall Open sides with 3"x 2” Angle uprights and 2" x 2" Square Tubing Top Rail
Available Options |
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Expand your hauling capabilities with an optional 4’ tall rear ramp gate—ideal for transporting a variety of vehicles, including golf carts, ATVs, side-by-sides, and more.
Safely and conveniently secure your cargo with four tie-down loops inside the bed.
Constructed from 2"x 2" square tubing, its pipe top rail is built-strong for increased strength that’s perfect for everyday hauling.