Give your back a break with the 90SR Tandem Axle Single Ram Dump Trailer, a light-duty trailer equipped with a straight ram hydraulic lifting system that makes dump outs easier than ever before. With the strength and durability needed for hauling and dumping mulch, dirt, and gravel, this reliable trailer is built to get the job done for those at home or on a farm. And if you need to haul small equipment, say no more. An optional slide-in ramp package allows you to easily transport a piece of smaller equipment to wherever needed.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 5,200# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Tongue | 6" Channel |
| Coupler | Adjustable Forged |
| Safety Chains | 1/4” Grd. 70 w/Safety Latch Hook (2 each) |
| Jack | 8,000# Top Wind |
| Frame | 6x2 Rectangular Tubing ILO 6" channel |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor | 12 Gauge Smooth Steel |
| Fenders | 9” x 72” 14 Ga. Diamond Plate Double Square Broke |
| Ramps |
Not Included
Available Options |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST225/75 R-15 Load Range D Radial Tires |
| Bolt Pattern | 6-Lug |
| Wheels | Black Mod Steel |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 1/2" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete System with Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Gate | Double Rear Doors |
| J-Hooks | Along sides and rear for Cargo Control |
| Power | Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump |
| Ram | Self-Contained Single Cylinder Lift |
| Sides | 20" Tall Sides (12-Gauge) |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp | Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders |
| Top Rail | 2" x 2" Square Tubing |
With onboard charger, it keeps your battery and pump charged and safe from damage and theft
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
This model has a 2" square tubing top rail for added strength, to complement the stake pockets for added cargo control and ability to support aftermarket side extensions.
Allows for steeper dump angles, ensuring dump outs are cleaner and more effective
With an optional slide-in ramp package and a bed equipped with 4-D-rings for secure and stable anchoring, this model is ideal for hauling equipment.
Quickly and efficiently dump cargo with easy-to-use double rear doors