Featuring heavier-weight axles (for additional load capacity) and a gooseneck configuration for superior stability, the 16RD Roll-Off Gooseneck Dump Trailer is ready to work hard—from morning till night, 24/7. Specifically designed to meet the needs of those in the construction and clean-up businesses, the 16RD is tailored for professionals requiring efficient dump trailer solutions that last for the long haul. That’s why this heavy-duty trailer comes standard with dump bins built tough with durable 10-gauge steel and durable I-beam frame design to hold up to the rigors of your work. Plus, its industry-leading heavy-duty winch is designed for longevity—helping you keep your operations going for years to come.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 8,000# Premium, Cambered Axles with Oil Bath and Valcrum Caps |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Coupler | Round Adjustable Pin 2-5/16” Gooseneck Coupler |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack | 12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind) |
| Frame | 8" I-Beam (10#) |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor | 10 Gauge Smooth Steel |
| Fenders | 9" x 72" 14 Ga. Diamond Plate Double Broke |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST215/75 R-17.5 Load Range E Radial Tires |
| Bolt Pattern | 8-Lug |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 1/2" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle Gr 24 for Hoist, 12v GR24 AGM for Winch |
| Charger | (2) 5A 110V on Board Battery Charger for Hydraulic System and Winch |
| Gate | Barn Doors |
| Power |
Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
Available Options |
| Ram | Self-Contained Scissor |
| Sides | 48" Tall (12 Ga) with formed Channel Supports |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp | Fully-Formed Tarp Shroud with Crank Tarp & Rear Tarp Rod Holders |
| Top Rail | 4"x 3" Rectangular Tubing |
| Battery Box | Tilt Bed mounted Battery Box for Independently wired Winch Power System |
| Rollers | Greaseable Rollers |
| Steps & Handles | Convenient Side-Step to Access Top Rail |
| Winch | Specially Designed High Duty Cycle 15K Winch |
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Outfitted with a Heavy Duty Cycle COMEUP Winch that’s designed for longevity and optimized for multiple cycles each and every day.
These dump bins are built tough with durable 10-gauge steel and 4' side height to keep loose materials off the road and in the bin.
You can't be everywhere at once—but your dump bins can. Quickly and easily service multiple job sites by adding additional dump bins to your fleet anytime.