The 10LX Tandem Axle Dump Trailer is a medium-duty dump trailer that comes with an 83’’ wide bed, giving you extra cargo width for bigger loads. Plus, it’s equipped with a hydraulic scissor hoist that has power up, power down, and gravity down functionality. This paired with 6.5' slide in ramps gives you the versatility to haul equipment and various kinds of aggregate to your destination.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 5,200# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Coupler | Adjustable Forged 2-5/16” |
| Safety Chains | 1/4” Grd. 70 w/Safety Latch Hook (2 each) |
| Jack | 7,000# Top Wind Drop Leg Jack |
| Frame | 6" Channel |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor | 10 Gauge Smooth Steel |
| Fenders | 9” x 72” 14 Ga. Diamond Plate Double Square Broke |
| Ramps | 6.5' Slide in Ramps with Integrated Ramp Door |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires |
| Bolt Pattern | 6-Lug |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 1/2" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete System with Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Gate | Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate) |
| Power |
Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
Available Options |
| Ram | Self-Contained Single Cylinder Lift |
| Sides | 24" 10ga. Steel Sides |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp | Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders |
| Top Rail | 3"x 2" Rectangular Tubing |
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
Equipped with a Hydraulic Scissor Lift System featuring power up/power down and gravity down capabilities, this trailer achieves over 20% more cycles compared to traditional power up/power down systems.
This model is standard equipped with slide in ramps, rear stabilizers and D-rings for loading and hauling your equipment.
These models come standard with all the essentials, including a 7K Jack, Rear Stabilizer Jacks, Tarp Kit, Onboard Battery Charger, and Rear Combo Gates.