$17,183
$17,350
Pay As Low As $371.38 / month
*Cash, cashiers checks, debit, wire, financing, and major credit cards accepted. Taxes and fees not included. 3% service fee on all credit card transactions.
Year: 2023
Model: 22GN-35-HDTS
Axle: Tandem Dual
GVWR: 23900 lbs
Cargo Capacity: 14910 lbs
Hitch Type: Gooseneck
Length: 35'(26'+9")
Deck Width: 102"
Color: Black
VIN: 283377
Jack: Dual 12,000# Drop Leg Jacks (Bolted on) w/Greasable Handle
Tires: ST235/80 R-16 Load Range E (Dual)
Storage: Lockable Side Mount Tool Box/ Housing Power Unit Box|Lockable Toolbox between uprights
| Feature | |
|---|---|
| Axle GAWR, lubrication, and Brakes and Quantity | Tandem Dual |
| Bolt Pattern | 8-Bolt |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip™ Breakaway Cable and Charger |
| Cargo Winch | Sliding Winch Track |
| Coupler | 2-5/16” Ball, Adjustable Square Crank |
| Cross-Members | 3" Channel |
| Color | Black |
| Length | 35'(26'+9") |
| Deck Width | 102" |
| Floor | APEX Fortified Lumber |
| Frame | 12" I-Beam, 19# |
| GVWR | 23900 lbs |
| Hydraulic Dovetail | 9' Hydraulic dovetail-wood-filled center with cleated runners (8,000# lifting capacity, 4,000# Carrying Capacity from middle of dovetail forward) |
| Jack | Dual 12,000# Drop Leg Jacks (Bolted on) w/Greasable Handle |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Cargo Capacity | 14910 lbs |
| Mudflaps | Standard |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Pipe Chain Spools | 1-1/4” Pipe Chain Spools Between Stake Pockets Pockets |
| Rubrail | 3/8” Heavy Duty Rub Rail on Both Sides |
| Spare Mount | Top of Neck Spare Tire Mount |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides, 24" O.C. (Quantity Varies by Length) |
| Steps & Handles | (2) Side Bed Steps + Handles |
| Storage | Lockable Side Mount Tool Box/ Housing Power Unit Box|Lockable Toolbox between uprights |
| Suspension | Heavy-Duty 30,000#, Adjustable |
| Tires | ST235/80 R-16 Load Range E (Dual) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Torque Tube | Standard Equipped |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
We know how important it is to safeguard your investment, which is why we provide a range of warranty options tailored to fit your needs. Discover more about our available warranty plans.
Our team supports you before, during, and long after the sale. Even if you bought your trailer somewhere else, we are happy to help because we service every brand and every type of trailer.
We offer the largest selection of trailers, truckbeds, parts, and accessories anywhere, all so you can find exactly what you need when you need it.
If something goes wrong with your purchase, stop by any one of our 65+ Big Tex Trailer World locations. Our team will get you taken care of and back on the road quickly.