For professional construction workers, landscapers, and farmers looking for a trailer that’s designed for heavy hauls that need smooth dump outs, look no further. Experience a heavy-duty trailer that’s purpose-built for your needs, the 12SR Tandem Axle Single Ram Dump. Manufactured for strength and durability with steel floors and sides, the 12SR delivers a payload capacity of 8,500 lbs. In other words, it’s time to get to work.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles | 2 - 6,000# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Tongue | 6" Channel |
| Coupler | Demco EZ Latch |
| Safety Chains | 1/4” Grd. 70 w/Safety Latch Hook (2 each) |
| Jack | 8,000# Top Wind Drop Leg |
| Frame | 6"x2" Channel |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor | 10 Gauge Smooth Steel |
| Fenders | 9” x 72” 14 Ga. Diamond Plate Double Square Broke |
| Ramps |
Not Included
Available Options |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires | ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires |
| Bolt Pattern | 16" x 6"; Black Mod, 8 Bolt |
| Wheels | Black Mod Steel |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 1/2" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete System with Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Gate | Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate) |
| J-Hooks | Along sides and rear for Cargo Control |
| Power | Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump |
| Ram | Self-Contained Single Cylinder Lift |
| Sides | 24" Tall Sides (12-Gauge) |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp |
Tarp Mounting Brackets on Front of Bed
Available Options |
| Top Rail | 2" x 2" Square Tubing |
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
A multi-functional rear gate with both barn doors and spreader gate that makes it easy to load, unload, or spread
This model has a 2" square tubing top rail for added strength, to complement the stake pockets for added cargo control and ability to support aftermarket side extensions.
Built for long-lasting durability that’s easy to maintain, its heavy floor can take a beating and keep going
Allows for steeper dump angles, ensuring dump outs are cleaner and more effective
With an optional slide-in ramp package and a bed equipped with 4-D-rings for secure and stable anchoring, this model is ideal for hauling equipment.