Tough as nails for the toughest, most demanding projects, the 14LP Heavy Duty Low Profile Dump Trailer is designed for the construction workers and those transporting large quantities of materials or equipment. And while it’s built to handle heavy-duty hauling tasks, it’s also packed with features to make the toughest jobs easier such as an ultra-low profile deck and side step to provide convenience and ease of use during loading, unloading, and transportation of materials.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles |
2 - 7,000# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
Available Options |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Suspension | Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer |
| Tongue | 8" Seamless I-Beam Integrated w/ Frame (10#) |
| Coupler |
2-5/16" Ball, Adjustable Demco EZ Latch Coupler
Available Options |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack |
12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind)
Available Options |
| Frame | 8" Seamless I-Beam (10#) |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor |
10 Gauge Smooth Steel
Available Options |
| Fenders | 9" x 72" 14 Ga. Diamond Plate Double Broke |
| Ramps | 6.5' Slide in Ramps with Integrated Ramp Door |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires |
ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
Available Options |
| Bolt Pattern | 8-Lug |
| Wheels | Black Mod Steel |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire |
Not Included
Available Options |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 1/2" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Gate | Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate) |
| J-Hooks | Along sides and rear for Cargo Control |
| Power |
Power Up/Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
Available Options |
| Ram | Self-Contained Scissor |
| Sides |
24" Tall (10 Ga) with formed Channel Supports
Available Options |
| Stabilizers | Rear Stabilizer Stands |
| Steps | Convenient Side-Step to Access Top Rail |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed |
| Tarp | Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders |
| Top Rail | 3"x 2" Rectangular Tubing |
| Steps & Handles | Convenient Side-Step to Access Top Rail |
Built to stand up to whatever punishment is thrown at it, these fenders keep your trailer protected and are also removable to allow for easy replacement if damaged.
Built standard with rear combo gates, making loading and dumping an easier task.
Comes standard with 4 D-rings to secure equipment and available ramps, ready to get your heavy equipment to the big job.
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
This model come standard with all the essentials, including a 12K Jack, Side Steps, Tarp Kit, Onboard Battery Charger, and Rear Combo Gates, giving you a well-rounded hauling experience.
Seamless tongue integration provides additional strength and durability to a fully capable I-Beam frame design—all with no cuts or fishplates.