The 25DU Tandem Dual Gooseneck Dump Trailer is the trailer that dreams are made of—as long as you’re dreaming about hauling massive payloads with ease. Designed to handle the needs of professionals in construction, landscaping, and other demanding industries, the 25DU is meant to take on the toughest loads thanks to its reinforced construction and worry-free dual tires. Heavy machinery? No problem, it’s equipped with ramps. Huge loads of trash, sand or gravel? A tall dump box with 4-foot sides that’s capable of a 45° dump angle makes that task a breeze. With a load capacity of 16,930 lbs, the 25DU is a versatile powerhouse of a trailer that’ll have your back through thick and thin.
Width
Lengths
GVWR
Load Capacity
| Standard Feature | Click + for Options |
|---|---|
| Axles |
2 - 10,000# cambered axles with Oil Bath and Valcrum Caps
Available Options |
| Brakes | Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles |
| Suspension | Heavy-Duty 30,000#, Adjustable |
| Tongue | 12" I-Beam |
| Coupler | Square, Adjustable Crank 2-5/16” Gooseneck Coupler |
| Safety Chains | 3/8" Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea) |
| Jack |
Dual 12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind)
Available Options |
| Frame | 12" I-Beam |
| Cross-Members | 3" Channel on 16" Centers |
| Floor | 7 Gauge Smooth Steel |
| Ramps |
Not Included
Available Options |
| Stake Pockets | Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length) |
| Trailer Plug | 7-Way RV |
| Lights | Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting |
| Wiring | Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness |
| Tires |
ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires (Dual)
Available Options |
| Bolt Pattern | 8-Lug |
| Wheels | Black Mod Steel |
| Spare Mount | Side Spare Tire Mount |
| Spare Tire | Spare Tire & Wheel (ST215/75 R-17.5 LR-H) |
| Paint Type | Professional Finish w/ Primer Standard |
| Paint Color | Black |
| Tie-Downs | (4) 5/8" D-Rings Inside Bed to Secure Equipment|Along Sides and Rear for Cargo Control |
| Break-Away Kit | Complete Breakaway System w/ Zip Breakaway Cable |
| Battery | 12V Deep Cycle |
| Charger | 5A 110V on Board Battery Charger |
| Deck On Neck |
Not Included
Available Options |
| Gate | Double Rear Doors |
| J-Hooks | Along sides and rear for Cargo Control |
| Mudflaps | Standard |
| Power |
Power Up/Gravity Down Movement
Available Options |
| Ram | Self-Contained Scissor |
| Sides | 48" Tall (12 Ga) with formed Channel Supports |
| Stabilizers | Rear Stabilizer Stands |
| Storage | Lockable Pump and Battery Box mounted between front Jacks |
| Tarp |
Fully Formed Tarp Shroud
Available Options |
| Top Rail | 4"x 2" Rectangular Tubing |
Comes standard with 4 D-rings to secure equipment and available ramps, ready to get your heavy equipment to the big job.
Forward, self-adjusting brakes make brake maintenance a breeze. The system automatically adjusts the brake shoes as they wear down, eliminating the need for manual adjustments.
The 48” tall dump box with 12-Gauge sides and formed channel supports can handle the biggest loads